Hygiena

Starostlivosť o tetovanie

Každé nové tetovanie je vlastne akési zranenie, o ktoré je potrebné sa vhodne starať. Bezprostredne po tom, ako bolo tetovanie dokončené, je potrebné tetované miesto zakryť potravinovou fóliou a zabrániť tak vytekaniu telových tekutín. Niektorí tatéri odporúčajú túto fóliu po niekoľkých hodinách dať dole, a potom jemne umývať danú oblasť vlažnou vodou. Japonci však zvyknú namáčať tetovanie v horúcej vode aby ho tak vyčistili. Tak ako sa na svete rozvíjalo tetovanie, rozvíjali sa aj kozmetické a farmaceutické aftercare produkty. Tieto produkty sú bezpečné, účinné, a dermatologicky testované. Väčšina tatérov ich svojím zákazníkom odporúča a predáva ich.

Jeden z možných spôsobov starostlivostí o  nové tetovanie: potetované miesto by malo byť po tetáži umývané vlažnou vodou a antibakteriálnym mydlom, aby sa odstránili nečistoty a zabránilo sa tým pádom možnosti podráždenia penetrovanej kože (orientačne – prvé tri umytia v intervale 2 hodín, ďalšie tri umytia v intervale 4 hodiny a  následne aspoň trikrát denne). Po umytí je vhodné na kožu naniesť tenkú vrstu resp. film niektorého z regeneračných krémov, aby sa koža vyživovala a posilnil sa proces hojenia. Proces hojenia je ukončený, keď sa na tetáži vytvorí "hadia koža", ktorá sa sama ošúpe, podobne ako sa šúpe koža po prehnanom opaľovaní. Rovnako sa neodporúča túto kožu nasilu zlupovať – taktiež vzniká riziko vypadania farby a poškodenia tetovania. Ide ale iba o proces vyliečenia najvrchnejšej časti tetovania (proces trvá približne 7 dní), celkové uzdravenie trvá približne 30 dní, teda v tejto dobe mu je potrebné venovať zvýšenú starostlivosť.

Dva tipy na záver, 1) v starostlivosti o tetovanie sa odporúča pokračovať aj po zahojení, môže sa použiť napríklad krém s obsahom vitamínu E. 2) čerstvé tetovanie nevystavujte priamemu slnečnému žiareniu (môže "vytiahnuť" farbu z pokožky).

Starostlivosť o piercing


• Treba si uvedomiť, že aplikáciou piercingu na tele vytvoríme ranu, v ktorej sa nachádza cudzie teleso a teda to, ako sa staráme o čerstvý piercing je veľmi podobné tomu, ako sa staráme o každú inú ranu.
• Práve vaše telo je tým, čo vzniknutú ranu musí vyhojiť, preto treba tomuto procesu pomôcť správnou starostlivosťou.
• Piercing a ranu je potrebné správne čistiť. Málo nestačí, prehnané a príliš časté čistenie však zasa dráždi.
• Organizmus si musí na nové teleso zvyknúť. Telu to môže trvať od  minimálneho času (napr. jazyk – týždeň), až po 8mesiacov (napr. pupok, chrupavka). Tiež sa môže stať, že telo šperk vôbec neprijme a vylúči ho (napr. pri surface piercingoch).
• Pokožka v okolí prepichnutia je citlivá a môže byť začervenaná. Miesto môže krvácať. V mieste prepichnutia sa často vylučuje žltkastý sekrét - tkanivový mok. Je to prirodzené.
• Treba dávať veľký pozor na čistenie miesta. Nikdy sa ho nedotýkajte špinavými rukami. Pred čistením si umyte ruky antibakteriálnym mydlom. Ruky si neutierajte do uteráku.
• Čistite piercing a okolie antibakteriálnym mydlom, po čistení ho omyte vodou, tak aby ste zmyli mydlo.
• Soľný roztok (voda a kuchynská alebo morská soľ) je výborný neagresívny spôsob čistenia rany.
• V prvých dňoch by ste sa nemali kúpať, musíte si vystačiť so sprchou, aby sa miesto zbytočne nemáčalo.
• V prvých dňoch by ste si mali obliekať oblečenie, ktoré sa netrie o miesto piercingu.
• V prvých týždňoch (aspoň dva) sa neodporúča navštevovať solárium, kúpalisko, saunu, bazén.
• Šperk až do úplného vyhojenia rany nikdy nevyberáme a zbytočne s ním nehýbeme.
• Mierny opuch, sčervenanie a výtok začiatkom procesu hojenia nie sú príznakom komplikácií. Telo sa bráni a zároveň sa pokúša cudzie teleso prijať. Mierne vychýlenia šperku sú zapríčinené hojením rany.
• Z času na čas treba skontrolovať a podoťahovať jednotlivé závitové časti piercingu.
• Pri aplikácii šperku vás budeme podrobne informovať o spôsobe čistenia a  starostlivosti o váš piercing (závisí totiž od miesta piercingu).
• Ak sa piercing zapáli, treba ho čistiť napr. prípravkom Betadine (bežne dostať v každej lekárni), na hojenie je tiež dobrý oplach ranky repíkom lekárskym.